Vánoční trhy

Vánoční trhy

Vánoční trhy v Hranicích: strom rozsvítí kapela The People, hvězdou bude Martin Chodúr s kapelou

Vánoční trhy v Hranicích se otevřou v pátek 2. prosince. Na Masarykově náměstí budou od 9 hodin stánky s punči a vánočním zbožím. Od 16 hodin začne kulturní program a vánoční strom se rozsvítí tradičně odpočítáváním v 17 hodin. Kulturní podvečer bude moderovat Tomáš Gottwald z Rádia Haná.

Vánoční atmosféru navodí rozsáhlý Halouzkův betlém, Ježíškova pošta, zvonička, originálně nazdobené vánoční stromky v horním a dolním podloubí, které tradičně připravují školy, spolky a organizace z Hranic. Stromečků bude přes čtyřicet. Děti se mohou těšit na živá zvířátka, dospělí na vánoční program a na punče.

Stánkaři nabídnou nejrůznější druhy punčů, pochoutky jako sýry, čabajky, frgály a další. Nakoupit můžete baňky, dřevěné hračky, formičky, perníčky, svíčky a spoustu dalšího vánočního zboží.

 

pátek 2. prosince

16.00–20:00 Živá zvířátka

Pro radost dětí budou na náměstí živá zvířátka, čekající na pohlazení, na krmení a na povození.

16.00–17:45 The People – vzpomínka na Karla Gotta a českou písničku

Energická kapela The People s velkou dechovou sekcí odstartuje letošní vánoční trhy v Hranicích. Na pódiu vystoupí třináct hudebníků, dlouholetou praxí ostřílených muzikantů, kteří vystupují v Národním divadle v Brně, v Městském divadle v Brně, Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně a na řadě různých akcí po celé České republice. Jejich vystoupení je multižánrové, hrají pop, disco, rock’n’roll, swing i pořádně tvrdý rock. Na vánočních trzích v Hranicích nabídnou program, který bude vzpomínkou na Karla Gotta a českou písničku.

17:00 Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Těšíte se na odpočítávání, než se rozsvítí vánoční strom? A víte, že první vánoční stromeček
v Česku nechal ozdobit před svým domem ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich
v Praze v roce 1812? Znal tuto tradici ze své rodné Mohuče a chtěl vzpomínkou na dětství potěšit své české přátele.

18:30–20:00 Martin Chodúr s kapelou

Vyvrcholením dne bude koncert zpěváka Martina Chodúra. Vítěz první řady pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009, Český slavík 2009 v kategorii Objev roku, držitel divácké ceny TýTý Objev roku 2009 a dalších ocenění míří do Hranic. Bude se na co těšit.

Vánoční koncert přinese posluchačům různorodé písně, které spojuje téma Vánoc a velký hlas Martina Chodúra.

 

sobota 3. prosince 

17:00–18:00 Temperamentní gospelový sbor Add Gospel

Koncert gospelového sboru Add Gospel nabídne spoustu energie a různé hudební žánry. Add Gospel byl založen na konci roku 2006 v Brně. Cílem sboru bylo vždy na všech aktivitách uplatňovat gospelové poselství – přinášet posluchačům i zpěvákům radost, naději a svobodu. Sbor působí v Přerově pod vedením manželů Přecechtělových a čítá okolo třiceti zpěváků. Add Gospel vystupuje po celé České republice.

18:30–19:30 Josef Vojtek a Inflagranti – rocková hvězda s elektrickým smyčcovým triem

Exkluzivní projekt a vystoupení Josefa Vojtka z Kabátů a skupiny Inflagranti. Josef Vojtek je nejen frontman nejpopulárnější české kapely Kabát, ale i muzikálová hvězda. Dívčí elektrické smyčcové trio Inflagranti vzniklo roku 2004. Dívky začaly experimentovat s jazzem i swingem, později našly svůj vlastní „inflagranti music styl“ a nyní dohromady tvoří velmi atraktivní uskupení. Hrají slavné melodie z klasiky, rocku i popu. Působí nejen v Česku, ale jsou známé i v zahraničí. Vystupovaly např. v Japonsku, Mexiku, Německu, Norsku, Holandsku, Polsku, Řecku či Itálii.

 

středa 7. prosince

18:00–18:20 Česko zpívá koledy s Deníkem

Tradiční celorepubliková akce „Česko zpívá koledy“ se letos uskuteční pod taktovkou sboru Cantabile. Od 18:00 hodin se spojí regiony v celé republice a náměstí se rozezní vánočními koledami. Přijďte si zazpívat.

19:00–20:00 Hranická rocková kapela Borromess

Hranická kapela Borromess vznikla v říjnu roku 2021. Mladá čtyřčlenná kapela hraje ve složení kytara, basa, bicí a zpěv. Věnují se převážně rockové hudbě v celém jejím průřezu. Repertoár se skládá z písní vlastních, ale i převzatých, jak známých, tak i těch méně obvyklých.

 

pátek 9. prosince

17:00–17:30 Vánoční pohlazení od máje – vystoupení žáků Základní školy 1. máje

18:00–19:00 Půvabná divadelní pohádka Liduščina divadla – Vánoce v naší chaloupce

Vánoční pohádka Vánoce v naší chaloupce. Liduščino divadlo z Roztok u Prahy přiváží do Hranic pohádku Vánoce v naší chaloupce. O čem to bude? Tetka Liduška připravuje Vánoce podle staročeských zvyků. Do její chaloupky zabloudí popletený andílek, který chce najít kouzelného vánočního kapříka. Čert kapříka ukradne a vrátí ho, jen když mu andílek splní tři přání. Tetka Liduška ale andílkovi bude pomáhat. Čert nevyhraje a ještě k tomu dostane v pekle pěkně za uši. Do představení budou zapojeny také děti, herci s nimi postaví živý betlém a zazpívají si známé vánoční koledy.

19:30–20:30 Enable – pop-rocková kapela pro mladé

Na své vánoční turné vyráží brněnská pop-rocková kapela Enable. Kapelu tvoří zpěvák, dva kytaristé, baskytarista a bubeník. Zformovala se ze skupiny RepTie v roce 2016. V roce 2018 vydala autorské CD s názvem Iluze. Skupina se stala několikanásobným vítězem soutěže „Hvězdná pětka“ v rádiu Petrov, a to jednou z dosud nejznámějších písniček s názvem Vteřina. Drží také cenu „Otvírák“ na festivalu Morava Park Fest v Blansku, který oficiálně zahájila. Skupina vydala několik nových singlů k nadcházejícímu druhému albu a začala svoji tvorbu směřovat k modernímu popu.

 

sobota 10. prosince 

17:00–18:00 Katapult revival

Znít budou známé písně jedné z nejúspěšnějších českých rockových kapel – skupiny Katapult.

18:30–19:30 Šansony Hany Hegerové v podání zpěvačky Dany Chytilové s kapelou

Šansony Hany Hegerové v podání zpěvačky Dany Chytilové a její kapely. Nenechte si ujít nevšední zážitek. Zpěvačka Dana Chytilová žije v Olomouci a její celoživotní láskou je šanson. Její osobitý projev je hodný pozornosti. Vystupovala na vzpomínkových koncertech věnovaných Haně Hegerové s muzikanty z jejího orchestru. Koncert nabídne i výjimečného pianistu Radima Linharta, který doprovázel Evu Pilarovou, Marii Rottrovou, Bohuše Matuše a další. Radim Linhart je držitelem světového rekordu zapsaného v Guinessově knize rekordů jako pianista, který dokáže zahrát zpaměti více než 3 000 písní a skladeb. Často vystupuje sólově, v jeho repertoáru najdete zejména tituly z oblasti filmové hudby, jazzu a světové evergreeny ve vlastních úpravách. Jako skladatel má na svém kontě několik sólových desek, asi 20 muzikálů pro děti a velké množství hudby pro divadlo, televizi a film.

 

pátek 16. prosince 

17:00–18:00 Žamboši – trojnásobní držitelé ceny Anděl

Vsetínská folková kapela Žamboši vydala čtyři alba, tři získala cenu Anděl a jednu nominaci. Vystupují v televizi, zní z rádia, hrají stovky koncertů ročně.

18:30–19:30 Fleret – věhlasná folkrocková kapela z Vizovic

Kapela Fleret jako dvorní kapela Valašského království jednoznačně patří mezi legendy na naší hudební scéně. Svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi a také daleko za hranicemi. Kapela natočila více než osmnáct alb a může se pochlubit téměř 180 písničkami, kdy nejedna z nich zlidověla.

 

sobota 17. prosince

17:00–20:00 Betlémské světlo – skautští kurýři přivezou plamen míru a přátelství

Rozdávání Betlémského světla. Přijďte si pro Betlémské světlo, které dovezou na náměstí hraničtí skauti. Stačí si vzít s sebou svíčku nebo svítilnu a můžete si světlo odnést do svých domovů. 

17:00–18:00 Velkolepé představení Živý betlém

Lidé se také mohou těšit na živý betlém, který pod vedením Michala Kočnara připravuje hranická katolická mládež. Bude se odehrávat v kulisách, které pro Hranice vytvořila hranická rodačka Renata Doleželová. Námětem živého betléma je vánoční příběh o narození Ježíše Krista. Tento příběh si lidé připomínají formou divadelní hry už od 13. století. První živý betlém uspořádal sv. František z Assisi v italském městečku Greccio v roce 1223. Tradice se potom rozšířila do dalších zemí a dnes je neodmyslitelnou součástí klasických Vánoc. 

18:30–19:30 Vánoční písníčky v podání Anežky Hruškové a Víta Svobody

Písničkářka Anežka Hrušková vystoupí s kytaristou Vítem Svobodou. Anežka Hrušková, talentovaná česká zpěvačka, písničkářka, skladatelka a autorka dětského zpěvníku, vystupovala například na ostravském Festivalu v ulicích, v Rockstar Cafe Baru v Olomouci nebo se účastnila akcí Večery v parku, na kterých, za doprovodu svého producenta Vadima Pekárka, roztančila Bruntál, Šternberk i Ostravu. Mohli jste ji slyšet v Českém rozhlase v pořadu Harenda, kde posluchačům představila svou osobitou tvorbu. Anežka při vystoupeních nabízí divákům prostřednictvím autorských písní náhled do svého srdce a velmi silnými texty se tak dotýká posluchačů.

 

úterý 20. prosince 

17:00–17:30 Světové Vánoce v podání Základní školy Drahotuše

17:30–17:45 Trubači lesnické školy

18:00–19:00 Houslový virtuos Jiří Erlebach s kapelou Rock Violin

Diváci se mohou těšit na excelentní vystoupení Jiřího Erlebacha. Dokáže nadchnout široké vrstvy posluchačů, a to nejen svým mistrovským houslovým umem, ale i osobitostí vystoupení s rozmanitými hudebními styly.

19:30–20:30 Tomáš Kočko & Orchestr – světová hudba s moravskými kořeny

Kapela vznikla na konci 90. let minulého století. Svou hudbu pevně ukotvenou v moravské tradici koření folkovým ponorem, rockovým nápřahem i metalovými riffy.

Tomáš Kočko je moravský písničkář, zpěvák, skladatel, aranžér a badatel v oblasti původní moravské a slovanské umělecké tvorby. Se svým orchestrem je držitelem dvou cen Anděl za album roku. Jejich hudba zní přímočaře, má výrazné melodické linky a rytmické figury s prvky rocku, folku a jazzu.

Se svou hudbou inspirovanou tradiční moravskou melodikou objíždí Tomáš Kočko & Orchestr Evropu od Ruska až po Irsko, hraje na festivalech folklórních, folkových, rockových i metalových. Zatímco první deska Horní chlapci je folkovým holdem valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi, CD Cestou na jih představuje etnorockové putování folklórními regiony Moravy ze severu na jih. Aktuální CD Velesu se drželo 4 měsíce v Top 20 Word Music Charts a v celoročním bodování skončilo na 25 místě.

Tomáš Kočko je známý také na poli režisérském (např. režisér opery Lazebník sevillský, režie pohádek v brněnském Divadle Radost a ostravském Divadle loutek) nebo jako muzikálový herec v pražských produkcích Jesus Christ Superstar a Hair.

 

sobota 24. prosince

14:45 Štědrovečerní muzicírování s žesťovým kvintetem Hraničáci

Štědrovečerní procházku tradičně v Hranicích doplní vánoční koledy v podání žesťového kvintetu Hraničáci pod vedením Tomáše Landsmanna. Hrát se bude ve 14:45 hodin na Masarykově náměstí, v 15:15 hodin u Kostelíčka, v 15:45 hodin na městském hřbitově a v 16:15 v Domově seniorů Hranice.

 

neděle 25. prosince

14:00–15:30 Vánoční koncert Moravské Veselky – kostel Stětí sv. Jana Křtitele

Adventní písně s vánoční tematikou budou znít v neděli 25. prosince od 14:00 hodin v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Hranicích. Uskuteční se tam Vánoční koncert dechové hudby Moravská Veselka. Vstup je zdarma. Koncert pořádají Městská kulturní zařízení Hranice.

Dechová hudba Moravská Veselka je ze Sušic u Přerova. Vystupuje pravidelně nejen v okolí svého působiště, ale za svou dlouholetou historii absolvovala také řadu zahraničních zájezdů, natočila dva zvukové nosiče, mohli jste se s ní setkat i na vlnách Českého rozhlasu a vystupovala také v televizi.

 

Těšit se také můžete na:

  • Kluziště – na Masarykově náměstí v Hranicích se bruslí. Instalováno tam je umělé polymerové kluziště o rozměrech 10 × 20 metrů. V provozu bude do 29. prosince, a to denně od 10 do 20 hodin, s výjimkou Štědrého dne, kdy bude kluziště otevřeno od 10 do 13 hodin. V pátek 30. prosince pak bude kluziště demontováno, aby uvolnilo místo silvestrovským oslavám. Kluziště je určeno pro širokou veřejnost a je zdarma. Je u něj také půjčovna bruslí a jejich broušení. Půjčovné za brusle a broušení bruslí je zpoplatněno částkou 70 Kč.
  • Halouzkův betlém – od 28. listopadu navozuje na Masarykově náměstí vánoční atmosféru Halouzkův betlém. Autorem betléma je řezbář Jiří Halouzka, který je také tvůrcem a majitelem největšího betlému na světě. Ten je k vidění v jeho dřevěné Pradědově galerii v Jiříkově u Rýmařova. Z dílny řezbáře je na náměstí také Ježíškova pošta, určená na přání dětí i dospělých.
  • Stánky s punči a vánočním zbožím – na punče můžete zajít na Masarykovo náměstí každý den od 2. prosince, i když se na náměstí nekoná kulturní program.

Můžete ochutnávat nejrůznější druhy punčů a setkávat se s přáteli. Povídat si můžete třeba o tom, že punč pochází z Indie a do Evropy se dostal v 17. století. Nebo o tom, kolik druhů vánočního cukroví máte napečeno, že je kapr ve vaně a stromek na balkoně. Prostě pohoda.

přehled událostí

sdílet sdílet sdílet