Tibor Červeňák – Doteky

Výstava hranického rodáka

Od - DoČtvrtek 15. 8. 2024

Neděle 6. 10. 2024

KdeStará radnice

Vstupnézdarma

KategorieVýstavy

Štítky

Tibor Červeňák – Doteky

Výstava Doteky Tibora Červeňáka se uskuteční od čtvrtku 15. srpna do neděle 6. října ve výstavní síni na Staré radnici. Vstup zdarma.

 

Malíř Tibor Červeňák se narodil roku 1977 v Hranicích. Jeho výtvarné začátky jsou spojené s Českou republikou. V roce 2004 se usadil v severoirském Belfastu, kde tvořil a také zahájil spolupráci s galeristou Michaelem Flanaganem. Ten jeho tvorbu zastupoval 5 let. V roce 2009 uspořádal Tiboru Červeňákovi první sólo výstavu, na které bylo vystaveno 25 obrazů. Ty byly prodány během 10 dnů do soukromých sbírek.

V letech 2012 až 2015 studoval výtvarné umění na Bath School of Art & Design Bath Spa University, kam byl přijat na základě svého profesionálního portfolia. V roce 2015 až 2016 získal magisterský titul z výtvarného umění – malířství na jedné z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts. Své obrazy vystavoval v galeriích nejen evropských měst, Praha, Vídeň, Stockholm, Helsinky, Paříž, Benátky, Berlín, Londýn, Bristol, Belfast, ale také v New Yorku.  Obrazy Tibora Červeňáka jsou zastoupeny v soukromých sbírkách ve světě i v České republice. Díla z jeho absolventské výstavy odkoupila Bath Spa University. Vystavoval také v Royal West of England Academy v anglickém městě Bristol, kde za obraz My Monet získal hlavní cenu za nejlepší obraz v kombinované technice.

Patrné jsou i Červeňákovy četné inspirace, které rezonují třeba s místy, v nichž žije a tvoří (Praha, Cardiff). Do této kategorie patří jeho veduty-pohledy na městská zákoutí a detaily architektury. Jindy se zase nechává inspirovat hudebními motivy (Smetanova Má vlast), nebo výraznými osobnostmi (B. Němcová) a jindy zas nechává vyznít vlastnímu emocionálnímu prožitku, v němž se zračí nejen jeho vlastní psychické rozpoložení, ale i silná zaujatost zvoleným motivem, ať už jsou to často se opakující siluety koní, nebo lidských, nejčastěji ženských figur, nebo jen amorfní barevné férie. Při zpracování každého ze zvolených motivů se noří někam hluboko až na jakousi bazální psychickou úroveň, v níž se organicky mísí chtěné s bezděkým, vzpomínky s fantazií, vizuální echa s reminiscencemi na viděné a prožité do zvláštního souzvuku, v němž lze vedle zaujatosti zvoleným motivem vysledovat i četné inspirace jdoucí přinejmenším napříč celým modernistickým malířstvím od fauvistických barevných orchestrací, přes chagallovskou básnivost až po lyricky abstraktně akcentovanou hru barev a neurčitých tvarů.

Naposledy v Hranicích vystavoval v roce 2019 v Galerii Synagoga. Jeho letošní výstavu pořádáme ve spolupráci s galerií ZAZA, a to ve výstavní síni Stará radnice.

 

Zahájena bude slavnostní vernisáží ve čtvrtek 15. srpna v 17 hodin. Vstup zdarma.

 

(lb)

Další podobné události

Hranice poznání

Hranice poznání

14. 3.
11. 8.

Stará radnice

Voda/sklo/voda

Voda/sklo/voda

5. 6.
31. 10.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Radka Kunovská a její svět sladkostí

Radka Kunovská a její svět sladkostí

6. 6.
31. 7.

Life Art Gallery

Proměny podobizny Jana Amose Komenského

Proměny podobizny Jana Amose Komenského

7. 6.
31. 12.

Synagoga

Vítězslav Malúš – obrazy, keramika, porcelán

Vítězslav Malúš – obrazy, keramika, porcelán

22. 6.
19. 7.

Synagoga

Peru, ždímám, žehlím

Peru, ždímám, žehlím

27. 6.
29. 9.

Stará radnice

Pohledy beskydských výtvarníků

Pohledy beskydských výtvarníků

28. 6.
18. 7.

Galerie M+M

První salon výtvarníků

První salon výtvarníků

26. 7.
15. 8.

Galerie M+M

sdílet sdílet sdílet