Snow Film Fest 2018
Celovečerní pásmo špičkových outdoorových filmů.
KdyPátek 2. 11. 2018
Začátek18:00 a 20:00
KdeZámecký klub
Vstupné50 Kč/blok
KategorieFilmy
Štítkytop akce
OdkazUdálost na facebooku
KdyPátek 2. 11. 2018
Začátek18:00 a 20:00
KdeZámecký klub
Vstupné50 Kč/blok
KategorieFilmy
Štítkytop akce
OdkazUdálost na facebooku
Snow Film Fest 2018 se bude konat v pátek 2. listopadu v 18:00 a 20:00 hodin v Zámeckém klubu v Hranicích. Jedná se o celovečerní pásmo špičkových filmů, které s sebou přináší ty nejlepší zimní adrenalinové, sportovní a dobrodružné snímky z mezinárodní i domácí produkce. Letos se můžete těšit na kajakářskou expedici za vysněnou řekou v Grónsku, mrazivý sólo přejezd Aljašky na kole a hledání prašanu na Balkáně. A potom třeba také na sondu do života profesionálního sportovce, surfařskou grotesku nebo návrat po letech do Laponska.
Tento festival je bratrský festival Expediční kamery, je největší svého druhu u nás a probíhá v České republice již od roku 2011. Během let se festival značně rozrostl a běžně jej navštíví až 25 000 diváků.
Vstupné činí 50 Kč/blok.
Program:
1. blok – 18:00
1. Into Twin Galaxies
2. Kámen, nůžky, Vagus
3. Lapin Kulta
2. blok – 20:00
1. Frozen road
2. In Gora
3. Freezing
1. blok – 18:00
1. Into Twin Galaxies
Země: Rakousko 2016
Délka 51 minut
Režie: Jochen Schmoll
Jazyk: anglický, české titulky
Tři dobrodruzi, Sarah McNair-Landry, Erik Boomer a Ben Stookesberry před sebe kladou nelehký cíl. V mrazivých končinách Grónska, poblíž Baffinova zálivu, je dosud neprozkoumaná řeka. Je to nejseverněji položená řeka, kterou kdo kdy sjel na kajaku. Za pomoci snow kitu se trojice vydává napříč polární pustinou za 1000 km dalekým snem, který spatřili do té doby pouze na satelitních mapách. Expedice bojuje s nástrahami Grónska, polárním počasím, ledovcovou krajinou a dalšími překážkami, které se jim staví do cesty a věří, že stihnou dorazit k řece právě včas, aby již byla rozmrzlá, ale aby se stále dala splout v lodích. Největším motorem je odhodlání.
Jochen Schmoll
Jochen Schmoll je německý sportovec, režisér a kameraman žijící ve Španělsku. Ve svých filmech spojuje vášeň pro hory a další outdoorová dobrodružství a tvoří tak unikátní snímky z různých sportovních prostředí. Jeho prvním filmem byl portrét horolezce, alpinisty Roberta Jaspera v roce 1996. Jeho filmy se vyznačují osobním, emotivním příběhem a odvahou pustit se do extrémních dobrodružství. Mezi další snímky patří například Into the Light, kde spouští do hlubin ománské jeskyně Majlis al Jinn.
Ocenění:
New York Wild Film Festival – Best Exploration Film
White Water Award – Expedition of the year
Maine Outdoor Film Festival – Best Film from Away)
2. Kámen, nůžky, Vagus
Země: Česká republika, 2018
Délka: 30 minut
Režie: Tomáš Koucký
Jazyk: český
Vrcholový sport je jiný svět. Jsou to dril, pot, peníze, doping, reklama, média a zase jen tvrdý trénink. Zbývá mezitím čas na radost z pohybu? Naštěstí ještě pořád je řada sportovců, pro které je sport víc potěšení než byznys. Jak probíhá příprava tréninkové skupiny bývalého českého reprezentanta ve sjezdu na lyžích Ondřeje Banka? Koho má kolem sebe, kdo maže lyže a kdo myje nádobí? Nahlédněte pod pokličku soustředění na svazích Jižní Ameriky, v Chile. A to doslova, menu totiž připravuje známá kuchařka Kamu. Unikátní spojení sportu a gastronomie, ze které se vám budou sbíhat sliny. Dobrou chuť.
Tomáš Koucký
Za kameru se dostal už v 18 letech přes jeho celoživotní lásku k freeskiingu, když začal natáčet první freeridová dobrodružství pro freeskiiing.cz a časopis SNOW. Po vystudování FAMO v Písku, katedry kamery, se začal věnovat natáčení outdoorových krátkých filmů na plný úvazek ve 3HEADS produkci, kde točil např. s Evou Samkovou, Robinem Kaletou, pro Redbull.cz, Olympic Channel apod.
3. Lapin Kulta
Země: Česká republika, 2018
Délka: 9 minut
Režie: Petr Novák
Jazyk: český
Čas letí a co bylo tady je už dávno pryč. Všem nám přibývají roky, šediny, kila, povinnosti. A nebo můžeme hodit starosti za hlavu a vyrazit. Třeba se vydat do míst, kde už jsme byli a kde to v nás zanechalo hluboké vzpomínky. Jarda se vydává po stopách své studentské cesty po Laponsku, vyměnil loď za lyže, léto za zimu, plavky za péřovku. Při přechodu severských zamrzlých řek a jezer vzdoruje mrazivým nocím i nečekanému oteplení. Je za to však odměněn nezapomenutelnými chvílemi v obklopení bílými pláněmi pokrytými sněhem, okamžiky dětské radosti, ale i klidem, který už jinde než v divočině nalézt nejde.
Petr Novák
Petr Novák se s foťákem, později i kamerou, pohybuje po skalách i ve vysokých horách už bezmála 20 roků. Fotografie a články publikoval v řadě českých i některých zahraničních časopisech s horolezeckou tématikou a postupem času se fotografie a filmařina stala z koníčka i jeho povoláním. Přestože si život bez hor a všeho, co k nim patří, nedokáže představit, v poslední době se stále častěji vydává na několikadenní zimní přechody v oblastech za severním polárním kruhem. Nabídku kamarády Jardy Pelíška – vrátit se do Laponska a zopakovat trasu, kterou spolu před 20 lety projeli na lodi v létě – tak s radostí přijal.
2. blok – 20:00
1. Frozen road
Země: Velká Británie, 2017
Délka: 25 minut
Režie: Ben Page
Jazyk: anglický, české titulky
Jack London praví, že každý muž, který je mužem, dokáže cestovat osamoceně. Ben Page je muž a cestuje po světě pouze s pomocí svého kola a zkušeností. Snímek Frozen Road sleduje jeho cestu zimní Kanadou od jihu k severu. Hledá nejen dobrodružství krásnou krajinu, ale i dokonalou samotu. Navzdory nepřízni počasí a nástrahám osudu prostupuje divočinou a dochází ke zjištění, že tato cesta má však daleko do romantických představ z této krajiny. Ben ve filmu, který sám natáčí a zpracovává, popisuje pocity frustrace a překvapení zažité během jízdy napříč poslední velkou divočinou.
Ben Page
Ben Page je dobrodruh, fotograf a filmař z Velké Británie. Tráví čas cestováním po odlehlých koutech světa s využitím vlastních sil a hledá různorodá dobrodružství, divočinu a nové zážitky. Se svým posledním počinem, zfilmovanou tříletou cestou kolem světa na kole, uspěl na mnoha světových festivalech a získal uznávaná ocenění: Special Jury Mention – Banff, Best Director – Bilbao, Spirit of Adventure – 5Point, Best Adventure – New York.
2. In Gora
Země: Francie 2017
Délka: 44 minut
Režie: Andy Collet
Jazyk: anglický, české titulky
Být digitálním nomádem je dne snem spousty mladých lidí. Val a Tim si ho splnili. Žijí ve žlutém americkém školním autobusu, který si upravili na pojízdný hostel a v něm objíždí svět. Žene je především hledání nedotčeného prašanu na horských úbočích. Spolu s nimi se na měsíční putování vydává parta lyžařů a snowboardistů z the Picture Family. Jejich cílem je najít to nejlepší ježdění po cestě napříč Rakouskem, Slovinskem, Bulharskem, Makedonií a Černou Horou. Při cestě po Balkánském poloostrově zažívají všechno, jen ne běžný život. Je to cesta plná zážitků, setkávání s lokálními obyvateli a objevování místních svahů.
Andy Collet
Andy je bývalý profesionální lyžař a zároveň milovník přírody. V roce 2010 propadl krásám filmování v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách po celém světě. Dnes pracuje také pro největší produkční společnosti či značky, se kterými natočil i snímek In Gora. Čim dal vice se zajímá o životní prostředí a snaží se upozornit na aktuální problémy jako například globální oteplování. Tyto pohnutky jej vedly k natočení snímku In Gora kdy našel zalíbení v propojení cestovatelského ducha a zároveň zodpovědnému chování vůči přírodě. Rodina nomádů ve filmu nečeká, až změny zavede vláda, ale začínají s nimi sami.
3. Freezing
Země: Velká Británie, 2016
Délka 22 minut
Režie: Rob Lockyear & Jeremy Joyce
Jazyk: anglický, české titulky
Když se řekne surfování, většina z nás si představí písečnou pláž, moře, slunce, pohodu. Málokdo už ale spojuje to slovo s arktickou krajinou. Někdo přeci – kamarádi Jamie a Jeremy vyráží do islandského městečka Grindavik, kde hodlají čelit studeným a nelítostným vlnám Atlantiku. Není to ovšem jen oceán, který jim klade odpor, je to také velká zima, nedostatečné vybavení a v neposlední řadě i nelibost místních obyvatel. Krátký snímek o tom, že surfování v polárních krajích není žádná sranda. A nebo že by?
Rob Lockyear & Jeremy Joyce
Dvojce filmařů z jižní Anglie staví svoje filmy na jedinečném smyslu pro humor, díky kterému získávají ocenění na filmových festivalech po celém světě. Kariéru mohli začít budovat, tak jako řada dalších filmařů, díky projektu Kickstarter, který pomáhá mladým sehnat peníze na jejich projekty. Jejich hlavním tématem je surfování. Film Freezing, který uvidíte během promítání, měl být původně opravdu dokumentem z islandské expedice, na které se ale pokazilo, co se pokazit mohlo. A tak vznikla dokonalá surfařská satira.