Komentovaná prohlídka s Jiřím Nebeským Po stopách Gallaše se bude konat v rámci Hranické muzejní noci v pátek 23. května v 17 hodin. Vstupné je 60 Kč. Vstupenky zakoupíte v Turistickém informačním centru na zámku a online. Sraz účastníků bude před Gallašovým domem.
Josef Heřman Agapit Gallaš byl malíř, lékař, spisovatel a dobrodinec. Byl jedním z asi deseti dětí hranického sochaře, řezbáře a malíře Františka Gallaše a jeho manželky Magdalény Vojtkové. Kromě tříleté pauzy, kdy pobývala rodina v Blansku, žili celý život Gallašovi trvale v Hranicích.
Byl všestranně nadaný, věnoval se příležitostnému léčitelství, zahradnictví, malířství, regionální historii, literatuře i osvětovým projektům. V roce 1811 založil veřejnou kostelní knihovnu, do které věnoval značnou část vlastních knih. V roce 1813 vydal obsáhlou básnickou sbírku Múza moravská, která patří dodnes k předním dílům národního obrození na Moravě. Největší hodnotu z jeho obsáhlé literární tvorby mají dodnes jeho autobiografické a národopisné práce.
Josef Heřman Agapit Gallaš zemřel v roce 1840 a byl pochován na městském hřbitově v Hranicích. Pámátkou na něj je jeho rodný dům s číslem popisným 170, který se nachází v nynější Galašově ulici v Hranicích a na němž je umístěna pamětní deska z roku 1885. V blízkosti Gallašova domu se nachází také Gallašova lípa, která byla zřejmě vysazena při některém z gallašovských výročí, věk lípy se odhaduje na více jak sto osmdesát let. Na fasádě Základní školy na třídě 1. máje v Hranicích můžeme také narazit na Gallašovu podobiznu z roku 1906.
(lb)