Příběhy hranického muzea
Výstava ke 120. výročí otevření muzea
Od - DoČtvrtek 22. 5. 2025
Neděle 31. 8. 2025
Vstupnézdarma
KategorieVýstavy
Štítkypro děti, pro rodiny, pro seniory, top akce
Od - DoČtvrtek 22. 5. 2025
Neděle 31. 8. 2025
Vstupnézdarma
KategorieVýstavy
Štítkypro děti, pro rodiny, pro seniory, top akce
Vernisáž k výstavě Příběhy hranického muzea se uskuteční ve čtvrtek 22. května v 17 hodin ve výstavní síni Stará radnice. Vstup je zdarma.
Před sto dvaceti lety na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje otevřelo své brány hranické muzeum. Na počátku sídlilo pouze v jedné místnosti školní budovy na dnešním Školním náměstí. Sbírkový fond se však postupně rozrůstal a stávající prostory nestačily. Muzeum se za svou dlouhou historii několikrát stěhovalo, až se nakonec usadilo na Staré radnici.
Touto výstavou bude vyprávěn jak samotný příběh historie hranického muzea od jeho vzniku až po dnešek, ale i mini příběhy o jednotlivých předmětech, které budou vystaveny. Například jakou cestou se do muzea dostaly, kdo je jejich dárcem nebo proč jsou jedinečné.
Není v našich možnostech vystavit všechny historické artefakty muzea. Spatříte proto unikátní sbírkové předměty vztahující se k významným obdobím muzea a výstava tak bude rozdělena do čtyř okruhů.
V prvním z nich spatříte předměty, které do sbírky věnovali zakladatelé muzea jako třeba psací stůl prvního českého starosty Františka Šromoty nebo kolekci orientálních platidel a cenností. Uvidíte také knihy z první veřejné knihovny na Moravě, z Gallašovy knihovny, obrazy hranického malíře Tadeáše Milliana, Kelečský poklad, který zakopal neznámý kupec asi v roce 1002, skříň architekta Dušana Jurkoviče, knihu věnovanou Josefem Dobrovským a mnoho dalšího.
Druhý okruh bude věnován bývalému památníku odboje, který byl v muzeu zřízen za první republiky samotnými hranickými legionáři. Uvidíte památky z první světové války, fotografie, plastiky, plakáty, vojenské vybavení nebo výrobky legionářů z Ruska.
Okruh třetí bude vsazen do krušných časů druhé světové války, kdy byla muzejní expozice vytvořena v židovské synagoze. Těšit se můžete na projekci fotografií z druhé světové války od příjezdu Němců, přes zničené budovy a mosty až po osvobození města Rudou armádou. Kromě toho budou vystaveny také plakáty, vyhlášky nebo bankovky z Terezína a dopisy hranického učitele Leoš Grilla z koncentračního tábora Mauthausenu.
Posledním, čtvrtým okruhem bude připomenuta bývalá expozice Fajáns a keramika, která byla vystavena v synagoze během doby, kdy hranické muzeum spadalo pod to přerovské. Znovu vystavena bude ukázka jedinečného secesního skla, výrobky z hranické továrny na fajáns, umělecký cín a další skvostné nádobí.
(tp)