Vernisáž: Palo Macho & Jana Hojstričová – Permanentní risk

Společná výstava Pala Macha a Jany Hojstričové v Galerii Synagoga.

KdyČtvrtek 11. 8. 2022

Začátek17:00

KdeSynagoga

Vstupnézdarma

KategorieVýstavy

Štítky

Vernisáž: Palo Macho & Jana Hojstričová – Permanentní risk

Permanentní risk – Palo Macho a Jana Hojstričová

Jediné, čím lustr potvrzoval svoji hodnotu a majestátní přítomností naléhal na pravidelné opečovávání vzácných segmentů byla nostalgie za těmi, kteří pod jeho světlem prožívali své životy. To, co se dneska doopravdy dělo, nebylo slyšet. Slyšeli jsme jenom cinkání křišťálových ověsů, pozorovali nervózní chvění leštěných ploch skla a poskakování světýlek na bílé zdi. Toto rodinné stříbro jako seismologický přístroj ohlašovalo riziko. Riziko vzdálené, riziko přítomné.

Instalace Permanentní risk tematizuje pozici jistot naší každodennosti. Touha spolehnout se na něco, spolehnout se na někoho, mít pocit nebo iluzi bezpečného místa, kde nejsme ohroženi je to, co se snažíme si zachovat. Hlavním objektem site specific instalace je původní křišťálový lustr ve výstavním prostoru Synagoga jako symbol světla, honosnosti, lidské práce i řemesla, který je svojí křehkostí spolehlivým detektorem změn. Křišťálové prismy- broušené ověsy reagují citlivě na světelnou, zvukovou, seizmickou změnu, reagují na proudění vzduchu svým pohybem, zvukem a avizováním potencionální destrukce. Nic není tak symbolicky labilní jako krása a estetika křišťálových ověsů. Jejich hodnota i pevnost jsou snadno pomíjivé. S touto pomíjivostí je ohrožen i čas prožitý pod světlem lustru. Nebezpečí ztráty takové jistoty vizualizujeme v prostoru synagogy prostřednictvím obrazových stop promítajících se na podlaze, „pohozených“ fotografií detailů lustrů, manipulovanými fotogramy stínů a třpytícího se světla.

Vidíme, že vertikální osa lustru se vychýlila. Nebo se vychýlil svět. Je tento svět ještě náš?

Efektní světlo broušených fazet a hran promítnuté na stěnu jako zbytková sláva křišťálového skla se zachvěje, ustálí, zakmitá a ztichne. Znovu zakmitá… Vytoužený klid ani pohledem nenalézáme.

Na instalaci nahlížíme ze dvou podlaží.

Která je naše současná pozice? Ta dole mezi zbytky iluzí nebo ta nahoře, kde červená nit z polic jako jednotící prvek ukazuje vnitřní souvislosti děje, zachytává ústřední myšlenky naší tvorby a našich témat? Tyto obrazy na skle a fotografie potvrzují hodnotu konstanty. Pomocí konstantních „nití“ se snad dokážeme vrátit zpět k východu, nebo najdem cestu z labyrintu, ve kterém jsme se ne vždycky vlastní vinou ocitli.

Odmyslíme-li si doutnající zkázu pod námi, mohli bychom nabýt jistoty, že aktuálně je nebezpečí zažehnáno.

Palo Macho / duben 2022

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 11. srpna v 17:00 hodin.

Další podobné události

Výstavka Enkaustický svět

Výstavka Enkaustický svět

18. 6.
31. 8.

Zámek Potštát

Inge Kosková – Záznamy

Inge Kosková – Záznamy

23. 6.
7. 8.

Synagoga

DNA

DNA

28. 6.
31. 10.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Divadlo

Divadlo

30. 6.
2. 10.

Stará radnice

Vernisáž: Divadlo

Vernisáž: Divadlo

Čt 30. 6.

Stará radnice

Hraniceum 2022

Hraniceum 2022

7. 7.
22. 7.

Galerie Severní křídlo zámku

Vernisáž: Hraniceum 2022

Vernisáž: Hraniceum 2022

Čt 7. 7.

Galerie Severní křídlo zámku

Poklady země

Poklady země

8. 7.
31. 7.

Galerie M+M

sdílet sdílet sdílet