Palo Macho & Jana Hojstričová – virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka výstavy.

Od - DoČtvrtek 11. 2. 2021

Sobota 8. 5. 2021

KdeGalerie Synagoga, virtuální prohlídka výstavy

Vstupnézdarma

KategorieVýstavy

Štítky

Plakát Palo Macho & Jana Hojstričová – virtuální prohlídka

Palo Macho & Jana Hojstričová – virtuální prohlídka

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAVY ZDE

Dílo Jany Hojstričové a Pala Macha je nejnovějším společným dílem, které vytvořili speciálně pro prostor Synagogy v Hranicích. Palo a Jana Hojstričová spolupracují od roku 2010. Nejsou tvůrčí dvojicí v tom „klasickém“ duchu, každý z nich má svůj autorský program, svou tvorbu a cíle.
Čas od času se však jejich tvůrčí cesty protnou, aby se pokusili o netradiční a inovativní dialog nejen dvou svéprávných osobností, ale i přístupů specifických pro disciplíny, kterým se „domovsky“ věnují.  Spojení fotografie a skla rozhodně není každodenní a jednoduché. Nejprve museli vyřešit transfer fotografie na sklo, do malby na skle a vice versa, hledali jak dát nový rozměr skelným obrazům-objektům. Nakládali se světlem a prostorem, transparentností a odrazem, který vzniká po nanesení fotografické vrstvy na skleněnou – pigmenty a teplem – přemodelované plátno. Později si před sebe postavili složitější cíle, jakými prostředky vybudovat novou, jednotnou prostorovou strukturu (v koloběhu z 2D do 3D…), kde se obě disciplíny i přístupy spojí do nedělitelného celku.

V případě Synagogy v Hranicích vstoupili do prostoru instalací, která vícenásobně – „reverzibilně“ – zhodnocuje nejen genius loci místa, ale i jeho širší mentální, paměťové a historické stopy. Tvoří ji důmyslně uspořádané, navzájem převrstvené kovové a skleněné konstrukce, stoly a stěny s foto-obrazy na světlo-citlivých a transparentních plochách vytvářející dohromady jakýsi sofistikovaný – reflexivní – labyrint „neustálých, opakovaných situací“ našeho života; které (my) žijeme, které jsme (oni a ony) žili, přestali žít…

Jejich jmenovatelem jsou metamorfózy tělesných a netělesných, oděvem zvláštní odtělesnění forem, defilují před námi jako svérázné stíny, záblesky, náznaky, detaily, či stopy, úlomky obrazových vzpomínek a asociací, které mohou mít pro někoho mimovolný, ale i konkrétní, časový, pro někoho zas nadčasový, zobecněný smysl.

Dílo nabízí komplexní vizuální a mentální zážitek, který má své procesuální stupně a stavy: jednotlivé vjemy se mění nejen v souvislosti s tím, v jaké fázi dne a jeho světelné intenzity (a režie) se tam ocitnete, ale také, zda fyzicky vstoupíte do bludiště, projdete se jím, nebo se na něj podíváte shora, z nadhledu. Sugestivní zážitek na hraně vidění a zdání, stále na nově objevované reflexe viděného i prožitého rozhodně stojí za to.

Společné projekty:

Scanning, Galéria NOVA, Bratislava, SK (2010); Krv, Slovenská národná galéria, Bratislava, SK (2013); Crossing Point, Cisternerne – Museet for Moderne Glaskunst, Kodaň, DK (2013); Body Talk, Glassmuseum Ebeltoft, DK (2014); Outside the Body, SiC! Gallery BWA, Vroclav, PL (2015) a Turčianská galéria, Martin, SK (2016); Slowakisches glas, Museum Kunstpalast, Düsseldorf, DE (2016); Blick auf eine unsichtbare Haut, Slowakisches Institut, Európsky mesiac fotografie, Viedeň, AT (2016); Mr. Jekyl Mrs. Hyde, Glassfestival, Vroclav, PL (2016); Pohled na neviditelnou kůži, Hrad Sovinec, CZ (2017); Konjunkcie, Galéria Jána Koniarka, Trnava, SK (2017); Version Originale, Centre Tignous d’art contemporain Montreuil, Paríž, FR (2018); New Stories, Gallery Meno Parkas, Kaunas, LT (2017), Medzi stenami, Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava, SK (2018); Plynutí času/Časová shoda, Arcidiecezní muzeum, Olomouc, CZ (2018); Images captured in Glass, Hempel Glasmuseum, DK (2019); Neustále situácie, Múzeum moderného umenia Danubiana, Bratislava (2020).

 

Autor textu: Katarína Bajcurová

Další podobné události

Václav Cigler – Skleněné rozvrhy

Václav Cigler – Skleněné rozvrhy

11. 5.
27. 6.

Synagoga

Výstava prací studentů Gymnázia

Výstava prací studentů Gymnázia

1. 6.
24. 6.

Galerie Severní křídlo zámku

Kouzlo bílého sportu

Kouzlo bílého sportu

10. 6.
12. 9.

Stará radnice

Plavky

Plavky

17. 6.
12. 9.

Stará radnice

Anežka Kovalová & Miroslav Koval – Malba-kresba-fotografie

Anežka Kovalová & Miroslav Koval – Malba-kresba-fotografie

1. 7.
22. 8.

Synagoga

Vernisáž: Anežka Kovalová & Miroslav Koval – Malba-kresba-fotografie

Vernisáž: Anežka Kovalová & Miroslav Koval – Malba-kresba-fotografie

Čt 1. 7.

Synagoga

Hraniceum 2021

Hraniceum 2021

8. 7.
24. 7.

Galerie Severní křídlo zámku

Výstava Jaroslava Jakubce

Výstava Jaroslava Jakubce

St 11. 8.

Galerie Severní křídlo zámku

sdílet sdílet sdílet