František Hodonský – Přiznaná krajina II

Výstava malíře a grafika Františka Hodonského v Galerii Synagoga.

Od - DoČtvrtek 23. 7. 2020

Neděle 6. 9. 2020

KdeSynagoga

Vstupnézdarma

KategorieVýstavy

Plakát František Hodonský – Přiznaná krajina II

František Hodonský – Přiznaná krajina II

Malíř a grafik František Hodonský se narodil 19. 2. 1945 v Moravském Písku. Po studiích v letech 1959 až 1963 na uherskohradišťské Střední uměleckoprůmyslové škole u prof. Vladimíra Hrocha.  V letech 1963 až 1969 studoval v ateliéru krajinářské a figurální malby u profesora Františka Jiroudka na Akademii výtvarných  umění v Praze. V období 1990 až 1997 byl profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze a od roku 1998 do 2012 byl profesorem a vedoucím ateliéru současné malby na Akademii umění v Banské Bystrici na Slovensku. Nyní působí na Pedagogické fakultě západočeské univerzity KVK.

František Hodonský, který vstoupil do širšího povědomí kulturní veřejnosti na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století,  se po dlouhá léta věnuje malbě. Svou pozici si v dějinách českého výtvarného umění získal svébytným zacházením s barvou, expresivitou malířského projevu i nevšední monumentalitou v zobrazování krajiny. Krajina – především lužní lesy v okolí Břeclavi, kde vyrůstal – poutá jeho pozornost vytrvale. V posledních letech zachycuje krajinu i mimo tuto oblast. Ve svých rozměrných malbách nejčastěji uplatňuje smaragdovou zeleň, která vyvolává vzpomínky na příšeří lužních lesů, odlesky vodní hladiny a probleskující světlo.

Souběžně s tvorbou malířskou rozvíjí také bohatou tvorbu grafickou. Začínal technikou linořezu a litografie, nyní se především věnuje barevnému dřevořezu, technice propojující specifika malířského a kresebného projevu. Dřevořez je jednou z nejstarších, ale také nejnáročnějších grafických technik. Dokázal se s ní během dvou uplynulých desetiletí zcela sžít, poznal její charakteristické rysy a dokázal je ve své tvorbě plně rozvinout. Do grafických listů Františka Hodonského proniká inspirace vegetací lužních lesů prostoupených živlem vody. Říční břehy a vodní toky zachycené  v proměnách ročních a denních dob se autorovou invencí proměňují v dynamické abstrahované kompozice blízké expresivní malbě.

Citlivou výpověď nalézáme jak na ručně tištěných grafických listech, které vznikají v malých nákladech, tak na dřevěných matricích. Za inovativní přístup k této klasické grafické technice byl v roce 2010 odbornou porotou zvolen laureátem Ceny Vladimíra Boudníka, a několikrát oceněný cenou Hollaru za grafiku.

František Hodonský patří mezi výtvarné umělce, kteří dokáží své prožitky z přírody vyjádřit i slovně – básněmi.  Vydal bibliofilie básně s grafickým doprovodem – Krajiny – lazury, Linie tušení a  několik dalších. Je členem  Sdružení českých grafiků Hollar a spolku Umělecké besedy.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 23. července 2020 v 17:00 hodin v Galerii Synagoga.

Foto: www.novasin.org

Další podobné události

Buď připraven!

Buď připraven!

25. 6.
20. 9.

Stará radnice

Do hloubky

Do hloubky

1. 7.
31. 10.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

První salon výtvarníků

První salon výtvarníků

24. 7.
7. 8.

Galerie M+M

Pavel Dačický – Srí Lanka a Cuba

Pavel Dačický – Srí Lanka a Cuba

5. 8.
4. 9.

Galerie Severní křídlo zámku

Vernisáž: Pavel Dačický – Srí Lanka a Cuba

Vernisáž: Pavel Dačický – Srí Lanka a Cuba

St 5. 8.

Galerie Severní křídlo zámku

Druhý salon výtvarníků

Druhý salon výtvarníků

14. 8.
4. 9.

Galerie M+M

Vernisáž: Druhý salon výtvarníků

Vernisáž: Druhý salon výtvarníků

14. 8.

Galerie M+M

Lubomír Jarcovják – Dílo

Lubomír Jarcovják – Dílo

10. 9.
1. 11.

Synagoga

sdílet sdílet sdílet