František Hodonský – Přiznaná krajina II

Výstava malíře a grafika Františka Hodonského v Galerii Synagoga.

Od - DoČtvrtek 23. 7. 2020

Neděle 6. 9. 2020

KdeSynagoga

Vstupnézdarma

KategorieVýstavy

František Hodonský – Přiznaná krajina II

Malíř a grafik František Hodonský se narodil v Moravském Písku. Po studiích na uherskohradišťské střední uměleckoprůmyslové škole studoval v letech 1963 až 1969 v ateliéru krajinářské malby u profesora Františka Jiroudka na Akademii výtvarných umění v Praze. V období 1990 až 1997 byl profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze a od roku 1998 je profesorem současné malby na Akademii umění v Bánské Bystrici na Slovensku.

František Hodonský, který vstoupil do širšího povědomí kulturní veřejnosti na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století, se po dlouhá léta věnuje malbě. Svou pozici si v dějinách českého výtvarného umění získal svébytným zacházením s barvou, expresivitou malířského projevu i nevšední monumentalitou v zobrazování krajiny. Krajina – především lužní lesy v okolí Břeclavi, odkud pochází – poutá jeho pozornost vytrvale. V posledních letech ji zachycuje téměř bezvýhradně. Nejen ve svých rozměrných malbách, kde nejčastěji pracuje se smaragdovou zelení, která vyvolává vzpomínky na příšeří lužních lesů, odlesky vodní hladiny a probleskující světlo.

Souběžně s tvorbou malířskou rozvíjí také bohatou tvorbu grafickou. Začínal technikou linořezu, věnoval se ale také leptu, akvatintě a dlouhodobě litografii – technice propojující specifika malířského a kresebného projevu. Dřevořez si poprvé vyzkoušel na konci sedmdesátých let. Kontinuálně však začal touto technikou pracovat teprve po několikaleté odmlce a ve svém úsilí pokračuje dodnes.

Dřevořez je jednou z nejstarších, ale také nejnáročnějších grafických technik. Dokázal se s ní během dvou uplynulých desetiletí zcela sžít, poznal její charakteristické rysy i specifika a dokázal je ve své tvorbě plně rozvinout. Za inovativní přístup k této klasické grafické technice byl v roce 2010 odbornou porotou zvolen laureátem Ceny Vladimíra Boudníka.

Do grafických listů Františka Hodonského proniká  inspirace bujnou vegetací lužních lesů prostoupených živlem vody. Říční břehy a vodní toky zachycené za specifických atmosférických podmínek i v proměnách ročních a denních dob se autorovou invencí proměňují v dynamické abstrahované kompozice blízké expresivní malbě.

V devadesátých letech našel další možnosti výpovědi, a to prostřednictvím reliéfu, objektů a barevných dřevořezů. Citlivou výpověď nalézáme jak na tradičních otiscích, které vznikají v malých nákladech, tak na dřevěné matrice. František Hodonský patří mezi výtvarné umělce, kteří dokáží své prožitky z přírody vyjádřit i slovně – básněmi. Vydal sbírku Krajiny – lazury.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 23. července 2020 v 17:00 hodin v Galerii Synagoga.

Zdroj textu: www.fineart.cz

Foto: www.novasin.org

Další podobné události

OTEVŘENO – Pat a Mat

OTEVŘENO – Pat a Mat

17. 2.
11. 6.

Stará radnice

OTEVŘENO – Oldřich Šembera & Jiří Žlebek – Obrazy a sochy

OTEVŘENO – Oldřich Šembera & Jiří Žlebek – Obrazy a sochy

27. 2.
19. 7.

Synagoga

OTEVŘENO – Výstava velikonočních tradic

OTEVŘENO – Výstava velikonočních tradic

13. 3.
14. 6.

Galerie M+M

Výstava fotografií: Benátský karneval 2020

Výstava fotografií: Benátský karneval 2020

6. 6.
7. 6.

Zámek v Hustopečích nad Bečvou

Buď připraven!

Buď připraven!

25. 6.
20. 9.

Stará radnice

Vernisáž: František Hodonský – Přiznaná krajina II

Vernisáž: František Hodonský – Přiznaná krajina II

Čt 23. 7.

Synagoga

Lubomír Jarcovják – Dílo

Lubomír Jarcovják – Dílo

10. 9.
1. 11.

Synagoga

Vernisáž: Lubomír Jarcovják – Dílo

Vernisáž: Lubomír Jarcovják – Dílo

Čt 10. 9.

Synagoga

sdílet sdílet sdílet