20 000 kilometrů vrakem do Pákistánu

Cestovatelská přednáška se uskuteční ve středu 15. února od 18:00 hodin v Zámeckém klubu v Hranicích. Cena vstupenky je 100 Kč v předprodeji, 150 Kč na místě. Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru na zámku nebo online na www.kultura-hranice.cz.

Cestovatel Jan Rendl tentokrát odložil pohorky a batoh a namísto dalšího sólového pochodu se vydal na cestu spolu se svým bratrem ve třicet let starém voze Subaru. Jenže jak se už po pár dnech ukázalo, problémy se dostavily stejně. Mechanik, který měl dát auto před cestou do pořádku, peníze určené na opravu spíše propil a na plno věcí se totálně vykašlal. Oba bratři tak musí poprvé tlačit už po pár stech kilometrech na srbsko-kosovském hranici a namísto přírodních krás se setkávají spíše se svéráznými obyvateli zemí od Kosova, přes Albánii, Kurdistán a Írán. Ti se jim snaží všemožně pomoct.

Uprostřed prosrbské části Kosova křižují vesnici za vesnicí a pokoušejí se jim sehnat správný alternátor, v Albánii zase shání odtahovku, která je oklikou přes dva státy veze do hlavního města Tirany. V Turecku se problémy ještě stupňují, když je zběsilý řidič vytlačí na horské silnici a po jízdě střemhlav do škarpy je potřeba povolat do boje i místní bezpečnostní složky. No a v Íránu? Tam lidé rovnou odmontovávají matky z vlastního auta, aby pomohli například přidělat upadlé kolo. Jen zničený rozvodový řemen si nakonec po šílené logistické operaci musejí nechat dovézt až z Česka.

Přes všechny lapálie se vše netočí jen kolem auta. V Kosovu se Honza zvládne zamotat mezi minovými poli, v Bulharsku je málem zatkne policie v civilu a v tureckém Kurdistánu se zase zdaří navzdory zákazu i těžké sněhové bouři výstup na biblický Ararat. S nejpřátelštějšími lidmi se pak bratři setkávají v Íránu – zúčastní se oslavy narozenin a málem i smuteční hostiny, omrknou černý trh s alkoholem či navštíví nomády. Především ale čelí restrikcím i kulturním rozdílům, které vycházejí jak z muslimské víry, tak z represí íránské diktatury. A to ještě zdaleka netuší, co na ně čeká v Pákistánu…

Jan Rendl je jednatřicetiletý cestovatel a spisovatel z Ostravy, autor tří cestopisů o pěších dobrodružstvích v Jižní Americe. Mimo svou roční pěší pouť z Kolumbie do Chile, projel například během několika měsíců stopem Evropu od Moldavska po Portugalsko a od Estonska po Řecko. Během pandemie covidu absolvoval pěší pouť od pobřeží Karibiku do nechvalně proslulého Medellínu a v týmu se svým bratrem dojel ve třicet let starém „vraku“ Subaru přes desítku zemí včetně tureckého Kurdistánu a Íránu až do Pákistánu a zpět.

Další podobné události

Cesta ke zdraví těla a duše

Cesta ke zdraví těla a duše

St 19. 6.

Třída Čs. Armády 191

sdílet sdílet sdílet