Milan Sanetřík – Imaginace

Výstava Milana Sanetříka se koná k jeho životnímu jubileu. Autor v roce 2019 totiž oslaví 85 let.

Od - DoČtvrtek 21. 3. 2019

Neděle 5. 5. 2019

KdeStará radnice

Vstupnézdarma

KategorieVýstavy

Odkazvíce o autorovi

Plakát Milan Sanetřík – Imaginace

Milan Sanetřík – Imaginace

Milan Sanetřík se narodil v Bohumíně. V Hranicích žije od svých pěti let. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou a lesnickou v Brně. Později se začal věnovat fotografii, kterou časem rozvíjel až k profesionální úrovni.

Počátek jeho tvorby začíná v 60. letech minulého století jeho první autorskou výstavou v listopadu 1968. Fotografické obrazy z tehdy spřátelené a nás podporující Jugoslávie vyzněly v tehdejší napjaté době jako tichý provokující protest proti invazi sovětských vojsk.

V pokračující tvorbě se věnoval především dokumentární fotografii s ekologickou tematikou, prezentovanou v řadě dalších měst republiky. V jeho vyzrálé fotografické činnosti se pak projevuje čistě výtvarná fotografie portrétů, aktů a květin, často kombinované doprovodnými verši.

Po odchodu do důchodu v 90. letech se začal jako autodidakt intenzivně věnovat malbě, kolážím, dřevořezbě i japonskému umění suiseki, kterým projevoval svůj vztah k přírodě v podobě kamenů a dřeva.

Rád experimentoval především v malbě s nejrůznější vyjadřovací technikou. Jeho krédem se stalo neustálé „hledání, učení a nalézání“. Vědomě se vyhýbal ustáleným malířským směrům, převážně se soustředil na abstrakt s nápaditými přírodními motivy, kde nacházel svobodu a volnost své tvorby. Vytvořil si tak svůj osobitý směr, který nazýval „abstraktní realizmus“, nebo také „realistický abstrakt“. Některé jeho práce zabíhají až do surreálních poloh, nezřídka evokující postupy ART-BRUT. Vědomě nevyhledává složitá témata, upřednostňuje prostou jednoduchost tvarů a barev. Odmítá kopírovat přírodu, její prvky však přetváří jako „imaginaci“ svých snových představ.

Své práce prezentoval na 20 autorských výstavách i několika kolektivních doma i v zahraničí. Mnohé jeho práce jsou ve vlastnictví zájemců v Česku, Slovensku a Německu.

V roce 2009 se stal členem Unie výtvarných umělců Olomoucka.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 21. března 2019 v 17:00 hodin.

Další podobné události

Fenomén hasičství

Fenomén hasičství

23. 5.
1. 9.

Stará radnice

Výstava Jiřího Sopka

Výstava Jiřího Sopka

13. 6.
4. 8.

Synagoga

Památník T. G. Masaryka na Školním náměstí

Památník T. G. Masaryka na Školním náměstí

24. 6.
2. 8.

Zámek

Výstava: Ludmila Kočišová: Letní romance

Výstava: Ludmila Kočišová: Letní romance

1. 7.
31. 8.

LD Moravan (zimní zahrada)

Jen tak si hrát, malovat

Jen tak si hrát, malovat

10. 7.
31. 8.

Zámek

Salon výtvarníků

Salon výtvarníků

2. 8.
22. 8.

Galerie M+M

Vernisáž: Salon výtvarníků

Vernisáž: Salon výtvarníků

2. 8.

Galerie M+M

Peter Kotvan – Commutatio

Peter Kotvan – Commutatio

8. 8.
29. 9.

Synagoga

sdílet sdílet sdílet sdílet