Výstava: Černý Buddha

Výstava mezinárodně uznávaného umělce Heshama Malika.

Od - DoÚterý 3. 7. 2018

Středa 31. 10. 2018

KdeZbrašovské aragonitové jeskyně

VstupnéDle platného ceníku vstupu do jeskyní

KategorieVýstavy

Plakát Výstava: Černý Buddha

Výstava: Černý Buddha

Více než 35letá tradice pořádání výstav současného výtvarného umění již ve zbrašovském podzemí natrvalo zapustila kořeny. Pojem „současné umění“ však nepředstavuje jen inovaci vizuální stránky děl. Nese zároveň obsah, který dopadá na současného člověka a hledá svůj význam pro dnešní společnost. Právě zobrazení mnohotvárné lidské kultury a inspirace silnými lidskými příběhy charakterizuje letošního vystavujícího autora. Své obrazy představí Hesham Malik, mezinárodně uznávaný umělec s indickými kořeny, který mnoho let cestoval po celém světě a věnoval se mj. etnografickému studiu nativních kultur. V současnosti zakotvil s rodinou v České republice, dokonce přímo v Hranicích, vyučuje na Karlově univerzitě v Praze, věnuje se vlastní výstavní činnosti a také charitativním projektům.

Výstava ve Zbrašovských aragonitových jeskyních představí život Gautamy Buddhy jako reálné historické postavy, se všemi lidskými slabostmi, pochybami a vnitřními zápasy, které sami tak dobře známe. Každý obraz je zobrazením jednoho konkrétního příběhu boje Buddhy s vlastními omezeními, s negativními vlastnostmi, jak o nich autor uvažuje. Jeho cílem je nabídnout divákům východiska k porozumění sám sobě i ostatním lidem v současném globalizovaném světě.

Hesham Malik je světovou kritikou ceněn zejména za abstraktní ztvárnění figur a nezávislé užití barev. Vystavené obrazy vytvořil přímo v jeskyních, a to čistě rukama, přičemž do barevných vrstev přimísil zdejší hlínu. Kvůli vysoké vzdušné vlhkosti budou umělecká plátna vložena do vodotěsných obalů.

Vernisáž výstavy „Černý Buddha“ se koná v úterý 3. července 2018 v 18:00 hodin. K vystaveným dílům osobně promluví autor a jeho milá žena Radka, hudebního doprovodu se ujme Petra Kališová Václavíková. Výstava bude součástí prohlídky Zbrašovských aragonitových jeskyní až do 31. října 2018.

Další podobné události

Výstava: Za časů první republiky

Výstava: Za časů první republiky

25. 10.
6. 1.

Stará radnice

Výstava Libora Beneše – Zlatý řez 5D

Výstava Libora Beneše – Zlatý řez 5D

21. 11.
2. 1.

Zámek

Jaroslava Severová – JMÉNO, ZNAK

Jaroslava Severová – JMÉNO, ZNAK

22. 11.
13. 1.

Synagoga

Výstava betlémů a vánočních tradic

Výstava betlémů a vánočních tradic

23. 11.
20. 12.

Galerie M+M

Výstava vánočních stromků

Výstava vánočních stromků

29. 11.
31. 12.

Horní a Dolní podloubí

Ataraxia

Ataraxia

30. 11.
31. 1.

Coffee Obsession Hranice

Výstava obrazů Hany Buchtové

Výstava obrazů Hany Buchtové

7. 12.
15. 1.

Buddha Café Hranice

Výstava: Panenky, kam se podíváš

Výstava: Panenky, kam se podíváš

12. 12.
17. 3.

Stará radnice

sdílet sdílet sdílet sdílet