Výstava: Černý Buddha

Výstava mezinárodně uznávaného umělce Heshama Malika.

Od - DoÚterý 3. 7. 2018

Středa 31. 10. 2018

KdeZbrašovské aragonitové jeskyně

VstupnéDle platného ceníku vstupu do jeskyní

KategorieVýstavy

Plakát Výstava: Černý Buddha

Výstava: Černý Buddha

Více než 35letá tradice pořádání výstav současného výtvarného umění již ve zbrašovském podzemí natrvalo zapustila kořeny. Pojem „současné umění“ však nepředstavuje jen inovaci vizuální stránky děl. Nese zároveň obsah, který dopadá na současného člověka a hledá svůj význam pro dnešní společnost. Právě zobrazení mnohotvárné lidské kultury a inspirace silnými lidskými příběhy charakterizuje letošního vystavujícího autora. Své obrazy představí Hesham Malik, mezinárodně uznávaný umělec s indickými kořeny, který mnoho let cestoval po celém světě a věnoval se mj. etnografickému studiu nativních kultur. V současnosti zakotvil s rodinou v České republice, dokonce přímo v Hranicích, vyučuje na Karlově univerzitě v Praze, věnuje se vlastní výstavní činnosti a také charitativním projektům.

Výstava ve Zbrašovských aragonitových jeskyních představí život Gautamy Buddhy jako reálné historické postavy, se všemi lidskými slabostmi, pochybami a vnitřními zápasy, které sami tak dobře známe. Každý obraz je zobrazením jednoho konkrétního příběhu boje Buddhy s vlastními omezeními, s negativními vlastnostmi, jak o nich autor uvažuje. Jeho cílem je nabídnout divákům východiska k porozumění sám sobě i ostatním lidem v současném globalizovaném světě.

Hesham Malik je světovou kritikou ceněn zejména za abstraktní ztvárnění figur a nezávislé užití barev. Vystavené obrazy vytvořil přímo v jeskyních, a to čistě rukama, přičemž do barevných vrstev přimísil zdejší hlínu. Kvůli vysoké vzdušné vlhkosti budou umělecká plátna vložena do vodotěsných obalů.

Vernisáž výstavy „Černý Buddha“ se koná v úterý 3. července 2018 v 18:00 hodin. K vystaveným dílům osobně promluví autor a jeho milá žena Radka, hudebního doprovodu se ujme Petra Kališová Václavíková. Výstava bude součástí prohlídky Zbrašovských aragonitových jeskyní až do 31. října 2018.

Další podobné události

Panenky, kam se podíváš

Panenky, kam se podíváš

12. 12.
17. 3.

Stará radnice

Alice Adamčíková – Koupilová: Lesk v barvách

Alice Adamčíková – Koupilová: Lesk v barvách

27. 12.
28. 2.

LD Moravan (zimní zahrada)

Jan Koráb – Plakáty a loga

Jan Koráb – Plakáty a loga

10. 1.
17. 2.

Stará radnice

Tibor Červeňák – Koně a ženy

Tibor Červeňák – Koně a ženy

17. 1.
3. 3.

Synagoga

Andělé strážní

Andělé strážní

1. 2.
22. 2.

Galerie M+M

Michal Kurota: Dírkovou komorou

Michal Kurota: Dírkovou komorou

1. 2.
28. 2.

Coffee Obsession Hranice

Nepál

Nepál

7. 2.
28. 2.

Buddha Café Hranice

Miloslav Maršálek – Fotografie

Miloslav Maršálek – Fotografie

20. 2.
22. 3.

Zámek

sdílet sdílet sdílet sdílet